Пресса

Зворотні заморозки на озимій пшениці

01 Березня 2020

Зворотні заморозки на озимій пшениці: запобігання проблемb і боротьба з наслідками

Зворотні заморозки є несприятливим погодним фактором, який може справити значний вплив на ріст і розвиток рослин. При впливі низьких температур відбувається замерзання клітинного соку і розрив стінок клітин рослинних організмів. Як відомо, вода замерзає при температурі 0°С, а розчини при меншій температурі, причому, чим більше концентрований розчин, тим нижче його температура замерзання. Наприклад, температура замерзання 1,5% розчину кухонної солі – 0,9°С; 8,3% – 5,4°С, а 14,9% опускається до -11°С. Тому морозами найбільш сильно пошкоджуються верхні частини рослини (на них вплинуть найнижчі температури) і тканини з найменшою концентрацією клітинного соку: судини і старе листя. При пошкодженні судинної системи рослини виглядають як “зав’ялі”.

Фото. 1. Рослини озимої пшениці, що потрапили під зворотні заморозки.

Загалом, чим на більш пізній стадії розвитку наступають зворотні заморозки, тим сильніше їх негативний ефект. Опіки від заморозків можуть посилюватися внесенням підвищених доз азоту, а також деяких гербіцидів незадовго до морозів.

Які заходи можуть проводити сільгоспвиробники для зменшення негативного впливу низьких температур і запобігання зниженню врожайності?

По-перше, це підготовка рослин до можливого похолодання. Для цього застосовують продукти, що тимчасово сповільнюють ріст вегетативної маси, і стимулюють рослину до накопичення цукрів та інших речовин, що підвищують концентрацію клітинного соку і, отже, знижують температуру його замерзання. Одним з таких продуктів, який успішно використовують фермера в більш, ніж 70 країнах світу, є Спідфол Марін. Цей препарат містить особливі речовини: поліаміни та гормони стресу. Потрапляючи в рослину, вони виконають роль сигнальних молекул, даючи рослині сигнал до накопичення запасних речовин. Продукт вноситься за 7-10 днів до передбачуваної дати зворотних заморозків (норма 0,3-0,4 л/га).

Ще одним методом боротьби є зменшення наслідків заморозків. Такий підхід спрацює, якщо низькі температури пошкодили, але не знищили рослини. В першу чергу нам необхідно відновити судинну систему рослин, по-друге – вегетативну масу. Для цієї мети нам необхідно внести  по листу Спідфол Марін (у нормі 1 л/га в суміші з 2 кг/га Новалон Фоліар 10-45-15). Останній продукт містить в складі підвищену концентрацію фосфору, забезпечуючи рослину цим лімітуючим елементом живлення. Нагадаємо, що доступність фосфору знижується при зниженні температур найбільш сильно серед інших елементів живлення. Спідфол Марін містить в складі значну кількість гормонів росту ауксинів. Ці гормони посилюють провідність судинної системи, а також активують роботу кореневої системи. Поліаміни в складі Спідфол Марін не викликають уповільнення зростання в такому випадку, оскільки в стресових рослинах вже синтезовані свої поліаміни. Крім того, в складі Спідфол Марін є амінокислоти і при високому дозуванні (1 л/га) вони будуть стимулювати зростання вегетативної маси рослин пшениці.