Публікації

БОР! ТИ ТАКИЙ НАТРІЙ!

25 Березня 2020

Борні добрива уже не те, що популярні, майже модні. Листкові підживлення цим мікроелементом – невід’ємна частина інтенсивних технологій задля отримання максимальних врожаїв ріпаку, соняшнику, сої, цукрових буряків. Однак асортимент нинішніх препаратів бору нерідко нагадує «мінне поле». Чи бодай здогадуються фермери, що, підживлюючи рослини Бором, вони можуть отруїти їх токсичним Натрієм?

Як ми зазвичай обираємо препарат? Та дуже просто – де більша концентрація потрібної нам речовини. Ось так чимало хто із господарників і обирає для своєї схеми живлення тетраборат натрію, він же октаборат натрію (технічна назва – бура), або інші продукти із найвищою концентрацією бору. Здавалось би, ось воно – рятівне насичення Бором, у таких препаратах  аж 21% цього мікроелементу. Одначе про те, що у цьому продукті є ще й 11% Натрію – ніхто із виробників продукту анічичирк! Ось тут і криється пастка.

Згадаймо дещицю агрохімії. Вміст Натрію у тканинах рослини рідко перевищує 20 мільйонних часток на кілограм абсолютно сухої речовини (для порівняння – вміст Калію більший в 1300 разів). І хоча хімічні та фізичні властивості цих двох елементів – антагоністів у природі –  дуже схожі, проте, вони мають суттєві відмінності. Натрій як більш легкий елемент, з меншим радіусом атома  за однакових більш рухливий і його іони здатні витісняти іони Калію з усіх розчинів (як ґрунтового, так і клітинного соку рослин). А таке зростання катіонів Na+ зменшує активність окремих ферментів дихання рослин і цю проблему можливо вирішити лише додаванням катіонів К+. Швидкість надходження одного іону під впливом іншого регулюється їх конкуренцією за місце зв’язування з переносниками  для транспортування через плазмалему у внутрішній простір клітини.

Систематичне використання тетраборату (октаборату) натрію веде до  незворотного  порушення обміну речовин у рослин.  Хоча, здавалось би, звідки узятись дефіциту всередині рослинної клітини при повному забезпеченні елементами ззовні? Однак  це  – лише верхівка усього небезпечного айсбергу.

Переваги Спідфол Бор

Масова частка бору в тетрабораті натрію становить 21%, у продукту на основі поліборних кислот Спідфол Бор – 17% Бору. Однак  тоді, як розчинність тетраборату натрію у воді становить 3,2 г/100 мл., то у його конкурента Спідфол Бор за тих самих умов розчинність набагато краща – 5,5 г/100мл.

Отож, врахувавши показник розчинності продуктів, максимальна масова частка розчиненого Бору у воді для тетраборату натрію становитиме 0,65%, а для Спідфол Бор – 0,89%!

Таким чином за відносно меншого вмісту бору у продукті на основі поліборних кислот, його масова частка в готовому розчині на третину (!!!) перевищуватиме вміст Бору у розчині із тетраборатом натрію! При цьому Спідфол Бор не містить натрію та інших баластних токсичних елементів.

Наступна перевага – Спідфол Бор має чудову здатність підкислювати розчин, понижуючи рН, та не підвищувати електропровідність, а навпаки, знижувати її (залежно від якості води). Препарат водночас зменшує сольове навантаження на рослину при застосуванні листкових підживлень, та нормалізує рН, що вкрай важливо для нормалізації та ефективної дії засобів захисту рослин в одній баковій суміші з добривом. А у тетраборату натрію це відбувається  з точністю до навпаки! У водних розчинах ця сіль схильна до гідролізу за аніоном, у розчині будуть накопичуватися колоїдні неіонізовані частинки борної кислоти і повністю іонізовані катіони Натрію. Як результат – pH розчину і його електропровідность ПІДВИЩУЮТЬСЯ! Відтак за лужного розчину про ефективність дії ЗЗР можна забути.

Рис. 1. Показники рН та електропровідності води та різних борних добрив (із розрахунку 1 кг(л) на 300 л робочого розчину на 1 га)

В агрохімії значиться,  що для засвоєння Бору може бути 2 оптимальних діапазони рН: 5 –7,5 та понад 8,7 одиниць рН. Так, це правда! Однак у лужному середовищі засвоюється лише Бор, що пов’язаний органічним комплексом, тобто боретаноламін (Паверфол Борон). І це аж ніяк не тетраборат (октаборат) натрію!

Так, при застосуванні Паверфол Борон відбувається підлужнення робочого розчину за рахунок виділення іонів гідроксильної групи. Однак Бор представлений саме у формі органічного комплексу з етаноламіном, який в процесі розкладу ферментами ще може розкладатися на простіші сполуки.

А тепер давайте згадаємо, яким чином рослини засвоюють з розчинів Бор.

Рослини здатні пропускати через клітинну мембрану лише повністю іонізовані елементи. У випадку зі Спідфол В цим повністю іонізованим елементом є ТІЛЬКИ поліборатіони, а для тетраборату натрію – це повністю іонізовані катіони Натрію і гідроксильні аніони, які порушують нормальний pH клітинного соку рослин.

Однак і це ще не все!

Адже Спідфол Бор у своєму складі містить низку ад’ювантів, які підвищують його ефективність і забезпечують пролонговану дію:

  1. ПАР–СУРФАКТАНТ – зменшує поверхневий натяг краплі, рівномірно розподіляє розчин листковою поверхнею.
  2. АНТИВИПАРОВУВАЧ – запобігає випаровуванню вологи і продовжує період поглинання розчину.
  3. ПРИЛИПАЧ – захищає добриво від змивання опадами впродовж 28 діб.
  4. ЗВОЛОЖУВАЧ – «захоплює» вологу з повітря і поновлює дію добрива, забезпечуючи водою, необхідною для абсорбції.

Кожен аграрій, звісно, може зробити свої ВИСНОВКИ, але потрібно пам’ятати про особливості тетраборату натрію (октаборат натрію) з погляду впливу на ґрунт та рослину:

Спідфол Бор, як продукт на основі поліборних кислот – це повністю безбаластне і на 100% засвоюване добриво, оскільки не містить токсичних елементів, стабілізує pH, живить рослину виключно іонізованим Бором у вигляді поліборат-іонів, а також знижує сольове навантаження на рослину за листкового живлення.

Паверфол Борон, продукт вітчизняного виробництва на основі етаноламіну – концентроване рідке борне добриво, що розроблено для профілактики та усунення гострого дефіциту бору в рослинах.

TerraTarsa є постачальником і виробником лише високоякісних, безпечних, екологічно-чистих та ефективних добрив для листкового підживлення!