Більшості видів малини потрібно 3 роки з моменту садіння, для досягнення зрілості та повного виробничого потенціалу. Ця культура може залишатися врожайною впродовж 8–12 років. Але до кінця цього часу вірусні хвороби накопичуються у рослині і обмежують тривалість її життя. В інтересах виробників – періодична заміна насаджень для досягнення максимальної продуктивності.
Малина відносно толерантна до ґрунту, однак найкраще росте на добре дренованих, суглинкових ґрунтах.
Фактори, що обмежують ріст та розвиток насаджень малини:
- Високий рівень ґрунтових вод.
- Ущільнений ґрунт.
Коріння малини зазвичай знаходиться у верхніх 60 см ґрунту. Таким чином, рівень ґрунтових вод не повинен перевищувати 1 м від поверхні ґрунту більше декількох днів.
Поганий дренаж може спричинити розвиток кореневих гнилей, які є причиною сильних травм взимку та пригнічення росту з наступною загибеллю рослин. Альтернативою може стати облаштування плантацій малини на грядах. Цей агротехнологічний прийом зменшить імовірність кореневих гнилей, але в подальшому плантації малини потребуватимуть більшої кількості вологи, порівняно з плантаціями на рівнині. Збалансований полив надзвичайно важливий в період активного росту пагонів з травня по серпень.
Відновлення вегетації навесні
Сталий розвиток плантацій малини навесні визначає плодоношення поточного року. Навесні прийнятними для початку росту малини є помірні температури та відсутність заморозків. Вразливими до морозу –8°C є молоді вегетаційні пагони. Також рослини малини чутливі до пізніх заморозків, нижче –5°C. Якщо починаються температурні гойдалки, то в нагоді може стати біостимулятор Speedfol Marine на основі екстракту морських водоростей. Біоактивний коктейль (фітогормони, поліаміни, полісахариди і т.д.) у поєднанні з Фосфором, Калієм, Бором та Цинком допоможе рослині краще підготуватися до можливого стресу, якщо ми спрацюємо на випередження за 5-7 днів до різкого зниження температури. Якщо в подальшому не спостерігається зниження температури, то для відновлення після стресу варто звернути увагу на Speedfol Amino Calmag. В боротьбі із стресовими факторами (в даному випадку – післядія поворотних заморозків) рослинними клітинами синтезуються амінокислоти для побудови білків і, в подальшому, швидкого відновлення. Розуміючи цей механізм, доцільно використовувати позакоренево продукти з L-амінокислотами, які зберігають енергію та, фактично, відбудовують та відновлюють рослину. До складу Speedfol Amino Calmag входять 18 L-амінокислот, Кальцій та Магній, які незамінні у зміцненні клітинної стінки та процесах дихання рослинної клітини.
Фосфор і коли саме він важливий
Фосфор є важелем запуску відновлення вегетації навесні. Фосфор надходить до кореневої системи і функціонує в рослині у вигляді окислених сполук, головним чином, – залишків ортофосфорної кислоти (Н2РО4–, HP042-, РО43-). Фосфорна кислота, потрапляючи в живі клітини кореня, швидко входить до складу нуклеотидів, далі, в процесі фосфорилювання (анаеробна і аеробна фази дихання), утворюється АТФ, яка використовується на активацію цукрів, амінокислот, синтез нуклеїнових кислот, білків і на інші процеси. У ґрунті Фосфор знаходиться в малорозчинній формі, тому в забезпеченні живлення фосфором значну роль має метаболізм коренів. Неорганічні добрива забезпечують доступну форму Фосфору для рослин, на відміну від основної маси Фосфору в ґрунті. Як наслідок, розпочинати фертигацію слід з комплексного добрива-стимулятора Novalon Seed Treatment – джерело макро-, мезо-, мікроелементів, фітогормонів, гумінових та L-амінокислот, в поєднанні з кристалічними водорозчинними добрива Novalon 13-40-13+МЕ та Hydroponica MKP (монокалій фосфат).
Обираючи в якості джерела фосфору органічні матеріали, потрібно пам’ятати, що використання перегною та компосту на важких ґрунтах збільшує водоутримуючі властивості ґрунту, що може негативно вплинути на кисневий режим, розвиток кореневої системи і в подальшому на ріст, розвиток і плодоношення плантації малини.
Азот для малини
Потреби в Азоті змінюються залежно від врожайності, росту пагонів, віку рослин, типу ґрунту, зрошення, опадів та сорту.
Менше Азоту потрібно в рік посадки, порівняно з наступними роками. Надлишок Азоту негативно позначається на врожайності, якості плодів та транспортабельності. Крім того, зайвий Азот сприяє інтенсивному росту вегетативної маси, який проявляється у видовженні пагонів та збільшенні відстані міжвузля – таким чином зменшуючи врожай з одного пагона. Підживлення Азотом повинно ґрунтуватися на концентрації Азоту в тканинах, врожайності та зрошенні. Концентрація Азоту в тканинах в кінці липня або на початку серпня повинна становити від 2,3 до 3% від загальної маси. Для малини літніх сортів кількість азотних добрив необхідно розділити на два внесення: перше – під час ранньої весняної вегетації , друге – за місяць до появи ягід зеленого забарвлення. Ця схема забезпечить якість плодів поточного року та чисельний врожай наступного року, даючи поштовх вегетаційним пагонам поточного року (примоканам).
Щодо малини ремонтантних сортів – норму Азоту необхідно розділити на 3 частини: для внесення ранньою весною, за місяць до врожаю і з настанням першого цвітіння.
Нітратна форма Азоту малиною засвоюється швидше, ніж амонійна, проте існує і суттєвий мінус – вона швидше вимивається з ґрунту. Амонійний Азот зв`язується з ґрунтовими частками і в процесі нітрифікації також перетворюється в нітратну форму. Одним з факторів, що контролює процес нитріфікації є рН ґрунту. Амонійний Азот швидко перетворюється на нітратний у теплому, вологому середовищі з рН вище 6.
Різні добрива нітрифікуються з різною швидкістю, особливо при нижчих показниках рН ґрунту. Усі джерела Азоту швидше нітрифікуються при рН 6,0, ніж 5,5. Оптимальним для розвитку та плодоношення рослин малини є показник рН 6,0-6,5. Найкращий спосіб забезпечити плантацію малини Азотом, відповідно до фази розвитку – використання з фертигацією кальцієвої селітри Hydroponica Calcium nitrate, нітрату калію Ultrasol K в поєднанні з комплексними добривами Nutriflex S, який містить як нітратну, так і амонійну форми Азоту, з переважанням нітратної .
Калій для малини
Кількість Калію для внесення перед закладанням плантації малини визначається за результатом аналізу ґрунту. У відсотковому співвідношенні 50-75% в діючий речовині Калію, необхідно внести під час посадки малини. З цією метою ідеально використовувати гранульовані добрива із високим вмістом макро- та мікроелементів. Залишкова кількість (25-50%) вноситься з фертигацією, поєднуючи комплексні кристалічні водорозчинні мікродобрива Novalon 3-7-37+МЕ або Nutriflex S, з простими солями Hydroponica MKP (монокалій фосфат), Ultrasol K (нітрат калію) та Hydroponica SOP (сульфат калію).
Бор і потреба в ньому
За недостатнього забезпечення рослин Бором відбувається порушення формування провідних тканин (флоеми і ксилеми), в результаті чого ускладнюється рух вуглеводів судинами в зростаючі органи. Крім того, Бор бере участь у формуванні генеративних органів рослин і необхідний для нормального перебігу процесу запліднення. За нестачі Бору порушуються процеси формування репродуктивних органів і плодоутворення. Забезпечення Бором вкрай важливе в період цвітіння та під час підготовки до зимового періоду (восени). Дієвим є використання позакоренево або з фертигацією Powerfol Boron, у кількості 0,5 л/га . Цей продукт сертифікований Organic Standard для використання, за умов органічної технології вирощування, також ефективний і для використання при інтенсивній технології.
Плодоношення
Малина унікальна в тому, що в період дозрівання ягід на пагонах, що плодоносять в поточному році, паралельно розвиваються і вегетативні пагони з кореневої системи, а, отже, відбувається конкуренція між пагонами за вуглеводи та поживні речовини. Існує практика видалення першого та другого вегетаційного пагона з метою розподілу поживних речовин до пагонів, що плодоносять. Крім того, цей захід збільшує кількість плодів, за рахунок збільшення кількості світла до генеративних бруньок. Світло є лімітуючим фактором для розкриття максимального потенціалу плодоношення малини. Допомогти рослині розкрити генетично закладений потенціал врожайності допоможе Speedfol Amino Flower&Fruit. В даному продукті у гормональному складі переважають ауксини, які беруть участь у процесі утворення бруньок, зав’язі, прискорюючи таким чином розвиток і дозрівання плодів, а також міститься комплекс L-амінокислот та збалансовані, відповідно до фази розвитку, макро-, мезо- та мікроелементи. Не варто забувати, що в цей період, для формування якісного урожаю з відмінними смаковими якостями, необхідне достатнє живлення Калієм та Кальцієм. Не слід нехтувати і позакореневим підживленням. Комплекс Novalon Foliar 9-12-40+ME + Powerfol Calcium + Speedfol Amino Calmag підживить рослини Калієм, Кальцієм та нівелює стрес завдяки вмісту L-амінокислот.
Підготовка до зимового періоду
Взимку за низьких температур припиняється клітинний метаболізм. Холодний період необхідний для формування генеративних бруньок. Надмірний полив в осінній період, стимулює ріст пагонів пізньої осені, і рослина не здатна перейти в стан спокою належним чином. Вводити рослину в цей період необхідно поступово, зменшуючи, починаючи з серпня, кількість поливної вологи, виключаючи азотне живлення. Основні макроелементи для фертигації в цей період – Фосфор та Калій, серед мікроелементів – Бор та Цинк. Цинк входить до складу різноманітних ензимів: дегідрогенази, пептидази, фосфогідролази. Основні функції Цинку в рослинах: метаболізм вуглеводів, фосфатів і протеїнів; синтез ауксинів, ДНК, рибосом. Крім того, Цинк впливає на проникність мембран, стабілізує клітинні компоненти, підвищує стійкість рослин до сухого і жаркого клімату, грибкових і бактеріальних хвороб, забезпечує закладання здорових генеративних бруньок. Хелатна форма Цинку міститься у Powerfol Zn EDTA. З метою підготовки плантації малини до зимового періоду, достатньо внесення 1 л на 1 га. В післязбиральний період також позакореневе підживлення варто доповнити Бором, а з макро-елементів зробити акцент на Фосфор і Калій. Саме тому мікс Powerfol Zn EDTA + Powerfol Boron або Speedfol B + Novalon Foliar 10-45-15+ME буде найефективнішим рішенням.
З фертигацією застосовують Novalon 3-7-37+МЕ – комплексне водорозчинне добриво, що містить макро-, мезо- та мікроелементи, в поєднанні в Hydroponica MKP (монокалій фосфат).
Потужні додаткові кейси для живленні малини, протягом вегетаційного періоду:
- Ранньовесняна вегетація: Speedfol Marine – з оптимальним співвідношенням ауксинів та цитокінінів для активації коренеутворення.
- Вегетація: Novalon Foliar 20-20-20 +ME – вже з поверхнево активними речовинами, які дозволяють затримати добриво на листковій пластинці навіть у період негоди.
- Powerfol Calcium + Speedfol Amino Calmag – комплекс дій, спрямований на підвищення транспортабельності врожаю.
- Powerfol Zn EDTA + Powerfol Boron – мікроелементи, які забезпечують врожай наступного року.
- Концентрація робочого розчину (ЕС) не повинна зазнавати значних стрибків – інакше це негативно відобразиться на поточному врожаї.