Новини

Фітогормони: значення для рослин

13 Лютого 2024

Аграрний сектор успішно перейшов на “сучасний рівень”: поява інтенсивних сортів та постійна потреба збільшити урожайність з 1 га призводить до модернізації процесів землеобробки та впровадженню новітніх технологій.

Стало економічно невигідно постійно збільшувати норму основного внесення добрив. Потрібно шукати інші шляхи для покращення засвоєння та стимуляції рослин. Одним із таких підходів – це була зміна розуміння і необхідності використання позакореневих підживлень. Спочатку почали використовувати мікродобрива: як просто комплекси N-P-K в різних формуляціях, так і їх поєднання з моно-елементними мікродобривами (Бор, Цинк та ін.).

Розвиток агросектору не лише прискорюється, але і формує новий стандарт. Так в технологічні карти активно почали включати різні біостимулятори з високою концентрацією фітогормонів. І в цьому є логіка, адже фітогормони  контролюють і координують всі фізіологічні функції в рослині протягом всього періоду вегетації: від насінини – до завершення життєвого циклу.

Вчасне та цільове використання необхідних стимулюючих речовин має потенціал істотно впливати на формування врожаю. Залишається тільки запам’ятати, які фітогормони за що відповідають та вміло впроваджувати ці знання на практиці.

Тож почнемо з найпростішого – ауксини і цитокініни. Це ті дві категорії фітогормонів, що найпоширеніші в біостимуляторах. Але не кожен пам’ятає хто з них за що відповідає і як правильно ними користуватися для отримання максимального ефекту.

АУКСИНИ – ПОТУЖНА КОРЕНЕВА СИСТЕМА

Ауксини – фітогормони, які продукуються в молодих частинах рослин. Відіграють величезну фізіологічну роль в житті рослини. Основні біологічні функції полягають у:

За високої інтенсивності світлового  опромінення, а також за високої концентрації нітратів та Марганцю в ґрунті, гальмується дія ауксинів.

У рослині за нестачі ауксинів порушується оптимальний баланс гормонів, що призводить до утворення в рослинних тканинах інгібіторів росту: етилену та абсцизової кислоти. Рослина відразу розпочинає боротьбу зі стресом, запускаючи складні фізіологічні процеси, які відображаються у сповільненні росту, некрозах, затримці цвітіння та інших процесів.

ЦИТОКІНІНИ – ГОРМОНИ «МОЛОДОСТІ»

Цитокініни дуже важлива категорія фітогормонів. Основним місцем синтезу є кінчики коріння, насіння на момент його проростання та перед  дозріванням. Основною функцією є:

Цитокініни беруть участь у багатьох фізіологічних процесах у рослині: морфогенезі пагону та кореня, дозріванні хлоропластів, лінійному рості клітини, утворенні додаткових бруньок та регуляції процесів старіння.

Пригнічують дію цитокінінів – спекотна погода та надлишок вуглекислого газу, порушення водного балансу та нестача поживних речовин.

Поєднання цих двох фітогормонів у правильному співвідношенні допоможе вирішити наступні задачі:

ГІБЕРЕЛІНИ – НАДПОТУЖНИЙ СТИМУЛЯТОР РОСТУ

Гібереліни – наступна цікава категорія фітогормонів. Вони можуть утворюватися в різних частинах рослинного організму. Але основне місце синтезу гіберелінів – це листя, переважно молоде. На відміну від ауксинів, гібереліни пересуваються з листків до інших органів як по ксилемі, так і по флоемі. Основними функціями є:

Отже, з головного це те, що гібереліни – це ті гормони, що здатні СУТТЄВО стимулювати ріст та розвиток стебла та листків шляхом розтягу клітин.

БРАСИНОСТЕРОЇДИ – НАДЕФЕКТИВНИЙ ІМУНОМОДУЛЯТОР

Брасиностероїди були визначені як шостий рослинний гормон після класичних рослинних гормонів: ауксину, гіберелінів, цитокініну, абсцизової кислоти та етилену. За структурою аналогічні стероїдним гормонам тварин. Брасиностероїди відіграють вирішальну роль у різноманітних аспектах біології рослин:

Особливо важлива саме остання функція брасиностероїдів: відіграють роль у формуванні реакції рослин на стрес, такий як пониження температур, посуха, засолення, хвороби, тепло та дефіцит поживних речовин. Дуже актуально в умовах сьогодення!

Ця підродина гормонів навіть за дуже малої концентрації (10–10 М та нижче) регулює широкий спектр процесів у розвитку рослин і відповіді на стреси навколишнього середовища.

ТРИАКОНТАНОЛ – НЕЗАМІННИЙ ПОМІЧНИК

Триаконтанол будучи ендогенним регулятором росту рослин, сприяє численним метаболічним процесам у рослині, що сприяє їх кращому росту та розвитку.

Здається продукт, який би містив всі ці переваги – був би просто незамінним! Так воно і є: Powerfol FitoFarm, окрім класичного поєднання ауксин-цитокінін додатково збагачений комплексом гіберелінів, брасиностероїдів, триаконтанолу та вітамінів групи В.  Це поєднання роботи його НАДефективним.

Результати роботи наших біостимуляторів польових умовах:

Powerfol Undaria – результати з полів.

Powerfol FitoFarm – результати з полів.

Отже, як ви могли зрозуміти фітогормони – це велика рушійна сила на шляху до збільшення врожайності та максимізації прибутків. Ключовим є вміле та своєчасне їх використання. Завдяки найкращим продуктам цей процес стає набагато ефективнішим!